Kredyt chlebem powszednim

Rozmawiając w gronie znajomych, czy to starszych, czy młodszych, ciężko jest znaleźć kogoś, która nie miałaby żadnego długu. Nie ważne, czy jest to skromna pożyczka od rodziców czy przyjaciół, czy też coraz częściej zdarzający się wzięty kredyt hipoteczny. Jeszcze niedawno tak ogromne zapożyczenie wiązało się z lekiem, strachem przed taką decyzją. Dzisiaj jednak, chcąc posiadać własne lokum, najzwyczajniej nie ma innego wyjścia niż właśnie kredyt mieszkaniowy. Nie mając nikogo w najbliższym otoczeniu, po kim moglibyśmy odziedziczyć mieszkanie, jesteśmy postawieni pod ścianą. wtedy udajemy się do jednego z banków, wybieramy z tego wielkiego gąszczu ofert tą, która wydaje się nam najdogodniejsza i pożyczamy. To już normalne. Kredyty hipoteczne są już tak popularne, że nawet nie trudno o otrzymanie zaufanej rady na ten temat. Każdy się na tym zna, każdy ma swoje doświadczenia. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy każdemu po kolei zaczyna brakować środków na jego spłatę. Te kilkaset tysięcy, bo tyle wynoszą kredyty mieszkaniowe, biorą górę nad wszystkim innym. Jednak również i wtedy możemy liczyć na wsparcie tych, których kochamy. W końcu każdy z nich przez to przechodził.

Narastanie długu

Problem nieodpowiedzialnego narastania długów ma swoje źródło w pożyczkach internetowych. Te ostatnie w odróżnieniu od kredytów bankowych nie są przyznawane w oparciu o zdolność kredytową, której jednym z elementów jest także oszacowanie wysokości kredytu jaki klient może otrzymać ze względu na już posiadane zobowiązania (także stałe opłaty, alimenty). Odpowiedzialna polityka banków przyznaje kredyty tylko tym osobom, co do których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą w stanie je terminowo spłacać. Parabanki, dzięki sieci internet spopularyzowały bardzo niebezpieczne społecznie i gospodarczo zjawisko szybkich i niczym nie popartych pożyczek. Uproszczone procedury, brak jakiekolwiek nadzoru ich działania, brak sprawdzania potencjalnych klientów sprawiły, że wielu Polaków zaciąga pożyczki na niebotycznie wysoki procent. I wielu ma gigantyczne problemy z ich spłatą. Jak podaje portal Interia.pl w 2012 roku w parabankach było już zadłużonych prawie 1,8 miliona osób, czyli o 17% więcej niż w roku 2011, w tym samym okresie rynek kredytów bankowych zmniejszył się o 3%. Wiele firm parabankowych działa na granicy prawa, a ich sytuacja finansowa nie jest znana. Wielu z klientów parabanków wpada w niebezpieczną spiralę długów i zaczyna kolejnymi kredytami pokrywać poprzednie. Wysokie oprocentowanie sprawia, że nawet drobne kwoty stają się bardzo dużym obciążeniem dla i tak nadwyrężonych budżetów domowych. Wprawdzie parabanki także obowiązuje górna granica oprocentowania, ale dzięki odpowiednio skonstruowanym ofertom i regulaminom są one w stanie ją bardzo sprytnie obchodzić (parabanki pobierają na przykład bardzo wysokie opłaty za przygotowanie wniosku, przedstawienie dodatkowej oferty).

Kredyty i pożyczki internetowe

Utworzone z początkiem 19997 roku Biuro Informacji Kredytowej, potocznie nazywane BIK-iem, powstało w celu gromadzenia i udostępniania wybranym podmiotom informacji o historii kredytowej osób starających się o kredyt w banku i SKOK-ach. Informacje służą potwierdzeniu wiarygodności potencjalnego klienta. Wbrew temu, co można myśleć w BIK zdecydowana większość historii kredytowych jest pozytywna, to znaczy, że większość z kredytobiorców wywiązuje się sumiennie ze zobowiązań. Zgodnie z danymi BIK-u obecnie ponad dwa miliony Polaków ma długi, a łącznie zadłużenie względem różnych instytucji – nie tylko banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wynosi około 40 miliardów złotych. Osoby, które zostały wpisane na listę niesumiennych dłużników BIK-u częstokroć szukają alternatywnych kredytów i pożyczek wśród różnego rodzaju parabanków.

Obliczenie wysokości kosztów

W celu dokonania obliczeń wysokości kosztów kredytu, potrzebujemy następujących danych: kwota kredytu, wysokość raty (ważne, by były one równe), ilość rat i planowana liczba lat, na jakie będą raty rozłożone, oraz stopa oprocentowania. Sposobem najłatwiejszym będzie pomnożenie wysokości jednej raty z ilością rat. Od wyniku odjąć należy następnie całą kwotę kredytu. W ten sposób uzyskać możemy koszt odsetek, które będziemy musieli zapłacić. Inne czynniki uzależniające wysokość kosztów kredytu to wycena, wpis do hipoteki czy chociażby ewentualnie ubezpieczenie. Wtedy otrzymamy sumę tzw. całkowitych odsetek. Ich wysokość przedstawiona nam na wydrukowanym formularzu może wydawać się zaskakująca i nieprawdopodobnie nieproporcjonalna do pożyczanej od banku sumy, ale nie ma powodów do niepokoju, gdyż do sumy całkowitych odsetek dopłaca państwo.

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że szacowaną wysokość kredytu można uzyskać od banku. Proceder ten związany jest jednak z weryfikacją w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), co w ostatecznym rozrachunku może skończyć się ograniczeniem zdolności kredytowej. Dlatego też warto nauczyć się obliczać wysokość kredytu samodzielnie. Zanim przystąpimy do obliczeń, warto mieć świadomość tego, że wysokości kredytu nigdy nie zdołamy obliczyć w sposób dokładny i niezawodny, gdyż oprocentowanie kredytu nie jest stałe, zmienia się ono wraz ze stanem wskaźnika WIBOR. Dlatego też wyliczymy dokładnie jedynie sytuację na czas obecny. Na szczęście jednak, kiedy już spłacamy kredyt, a stopa procentowa rośnie, nasze odsetki wzrosną tylko nieznacznie.

Jak obliczyć koszty kredytu zaciąganego w banku

Kredyt bankowy wybierany jest w bardzo zróżnicowanych celach, które określić należy podczas zawierania pisemnej umowy. Następnie, pomiędzy kredytobiorcą a bankiem dochodzi do pewnego rodzaju porozumienia, które określić można mianem stosunków zobowiązaniowych. Obie strony decydują się na podpisanie wzajemnego zobowiązania, na mocy którego bank przyznaje danemu kredytobiorcy ściśle określoną ilość środków finansowych na czas określony w sporządzonej umowie. Druga strona umowy, tj. kredytobiorca, zobowiązuje się zaś spłacić należną sumę pieniędzy w wyznaczonym w umowie czasie. Ponadto, musi on przeznaczyć kredyt na cel, który podał w umowie, a także wpłacić dodatkowo prowizję oraz odsetki, które będą dla banku stanowiły pewnego rodzaju wynagrodzenie. Tym samym, najważniejsze elementy kredytu to: zwrotność, terminowość i oprocentowanie.

Przyjmując kredyt, zwykle nie zastanawiamy się, jaka suma całkowita kredytu będzie naszym obowiązkiem spłaty. Otrzymując pieniądze na upragniony cel, bardzo często pozostajemy pod wpływem chwili. Innym razem nie wierzymy do końca w to, że jakiekolwiek prognozy mogą okazać się choć trochę przydatne, z racji, że wahania kursowe są niestabilne, a wskaźnik WIBOR ulega każdego kwartału zmianie. Niejednokrotnie jednak, warto poświęcić nieco czasu by dowiedzieć się, od czego tak naprawdę zależy wysokość kredytu i w jaki sposób można dość łatwo i samodzielnie, obliczyć jego całkowitą wysokość.

Szukaj
Ankieta

  Od jak dawna pracujesz?

  • Ponad 40 lat
  • 20-40 lat
  • Rok - 20 lat
  • Niecały rok
  • Jeszcze nie pracuję

  Zobacz wyniki

Kategorie
Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać osoba myśląca o dotacji to musi znaleźć rodzaj pomocy, który uważa za najbardziej atrakcyjny. Czasami bywa tak, że formy pomocy na otwarcie nowej firmy wzajemnie się wykluczają i właśnie, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie wszystkich możliwych rozwiązań i spośród wszystkich wybranie najlepszego rozwiązania dla siebie. Poszukiwania można rozpocząć choćby od przeglądania artykułów, informacje dostępne w Internecie, ale głównie w dokumentacjach odpowiednich programów unijnych. Następnym krokiem jest biznes plan i wszelkie prace nad nim. Biznes plan to podstawowy dokument, który ocenia komisja i na podstawie, którego przyznawane są dotacje. Warto pamiętać, że prawidłowo sporządzony biznes plan powinien zawierać wszystkie aspekty dotyczące przygotowań do powstania nowej firmy oraz analizę etapów rozwoju danego przedsiębiorstwa. Aby biznes plan był naprawdę dobry potrzeba wielu tygodni a czasami nawet miesięcy, aby wszystko było właściwie w nim dobrane, ułożone. Inaczej wygląda biznes plan napisany na przykład pod kredyt w banku i zupełnie inaczej wygląda on napisany pod dotacje unijne a jeszcze inaczej, gdy przeznaczony ma być na inny cel. implanty stomatologiczne warszawa
ekonom dotacje unijne wydatki kwalifikacyjne wsparcie dla przedsiebiorstw firma ochroniarska czy dobre ubezpieczenie ubezpieczenia na zycie zdobywaja coraz wieksza popularnosc u 2 bank ekonom bezpieczenstwo kupowania ubezpieczen przez internet doradztwo ubezpieczeniowe kto podlega pod ubezpieczenia spoleczne tanie polisy oc i ac zaoszczedz czas zamow ubezpieczenie przez internet u 3 bank ekonom u 2 porownywarka ubezpieczen ac internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe ubezpieczenia od wlamania jak dobrze ubezpieczyc dom dluznicy i wierzyciele wekslowi u 4 bank ekonom u 3 weksel akcje zalozycielskie zapis subskrypcji akcje bankowy papier wartosciowy u 5 bank ekonom u 4 rynek finansowy przedsiebiorstwa papiery wartosciowe podzial obligacji obligacje u 6 bank ekonom u 5 funkcje podatkow podatki stopnie protekcji celnej efekty cla clo eksportowe u 7 bank ekonom u 6 funkcje finansow sektor finansow publicznych podzial finansow biznes lokata automatyczna u 8 bank ekonom u 7 lokata overnight lokata dynamiczna lokata negocjowana e lokata lokata call u 9 bank ekonom u 8 co sie dzieje gdy uplywa termin trwania lokaty lokaty jednodniowe bez podatku belki jak zarobic nadmiar pieniedzy u 10 bank ekonom u 9 kredyt hipoteczny oszczednosci kredyt dla seniorow wybor lokaty terminowej kredyty chwilowki u 11 bank ekonom u 10 lokata nocna czy mozna zaoszczedzic na wyposazeniu kursy i szkolenia dla pracownikow jak zarabiac przez internet dbaj o wizerunek firmy u 12 bank ekonom u 11 w biurze pracujemy najchetniej logo dla firmy z przyszloscia konferencje biznesowe bogaty wzbogaca sie jeszcze bardziej wlasne biuro rachunkowe u 13 bank ekonom u 12 wlasny biznes to duza odpowiedzialnosc kredyty mieszkaniowe to start w przyszlosc kredyt mieszkaniowy z expanderem zestawienie kredytow mieszkaniowych kredyty samochodowe jako sposob na rozwoj u 14 bank ekonom u 13 kilku potentatow kredytow samochodowych abc kredytu konsolidacyjnego kredyt refinansowy to jest to konto mlodziezowe wejscie w doroslosc lokaty czyli bezpieczenstwo i zysk u 15 bank ekonom u 14 poszukiwania najkorzystniejszych lokat najlepsze kredyty hipoteczne kredyty na mieszkanie kredyty konsolidacyjne tanie kredyty gotowkowe u 16 bank ekonom u 15 konta osobiste kredyt na dom konta osobiste dla mlodziezy kredyty samochodowe konta bankowe dla firm u 17 bank ekonom u 16 kredyt na samochod oc dla mlodych kredyt gwarancja dobrobytu samodzielne dzialanie formy zbiorowego inwestowania u 18 bank ekonom u 17 fachowa promocja firmy z pomoca banku promocja firmy droga do jej sukcesu jak wypromowac firme jedna bankowosc mobilna dla firm czy istnieje juz bankowosc mobilna dla firm u 19 bank ekonom u 18 kredyt chlebem powszednim narastanie dlugu kredyty i pozyczki internetowe obliczenie wysokosci kosztow jak obliczyc koszty kredytu zaciaganego w banku u 20 bank ekonom u 19 o czym pamietac waluta kredytu ubezpieczenia samochodu fundusz inwestycyjny termin liberalizm bank ekonom u 20