O czym pamiętać

Swoją popularność forma, jaką są kredyty mieszkaniowe zawdzięcza temu, iż pozwala na przyśpieszenie ważnych dla nas zakupów takich jak samochód, dom czy też wymarzone wakacje. Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt bankowy zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Polacy bardzo często się zadłużają w bankach, a jednym z najczęściej wybieranych kredytów, są kredyty hipoteczne. Ta forma pożyczania pieniędzy bardzo często związana jest z wysokimi ratami oraz bardzo długim okresem spłaty, dlatego też przed zaciągnięciem takiego kredytu warto zrobić sobie zbliżony plan domowych przychodów i rozchodów. Większości z nas zależy jedynie na tym, aby nasz wniosek kredytowy przeszedł w banku pozytywnie całą procedurę a my, abyśmy otrzymali kredyt hipoteczny, czyli środki na zakup własnego mieszkania. Rzadko ustalając wówczas spłatę, bierzemy pod uwagę inne wydatki takie jak przede wszystkim opłaty za zakupione mieszkanie, gdyż spłata kredytu nie zwalnia nas z tego obowiązku. Powinniśmy w taki sposób dobrać ratę, aby nie ograniczała ona zanadto dotychczasowego naszego życia i abyśmy przez nią nie popadali w kolejne długi.

Waluta kredytu

Ostatnimi laty bardzo często mówi się o kredytach zaciąganych w obcych walutach. Takie tez rozwiązanie jest możliwe również, gdy chcemy pozyskać kredyt mieszkaniowy. Takie rozwiązanie zarówno w Polsce, jak i na świece ma tyle samo swoich zwolenników, co przeciwników. Statystyki dowodzą, iż ludzie na całym świecie wolą zaciągać kredyty mieszkaniowe w swoich rodzimych walutach jednak z roku na rok pojawia się większe zainteresowanie kredytami w obcej walucie. Zainteresowanie to jest dość ryzykowne głównie z uwagi na fakt, iż można bardzo wiele stracić. W przypadku jednak, gdy wszystko idzie zgodnie z planem okazuje się bardzo często, iż rata naszego kredytu na dom jest nawet o kilkaset złotych niższa, aniżeli miałoby to miejsce przy kredycie w rodzimej walucie. Polacy jak już wybierają formę, jaką jest kredyt mieszkaniowy, najczęściej decydują się na Szwajcarską walutę. Osoby, które zanadto nie znają się na gospodarce, a chciałyby wziąć kredyt hipoteczny w obcej walucie, powinny skorzystać z pomocy specjalistów finansowych, którzy przygotują zbliżone, długoterminowe analizy pomocne w ostatecznej decyzji.

Ubezpieczenia samochodu

Własne cztery koła to marzenie każdego kierowcy. Z posiadaniem samochodu wiążą się jednak liczne opłaty. Jedną z nich jest kwota ubezpieczenia auta. Wśród jego rodzajów wyróżnia się przede wszystkim OC, AC i NNW. Autocasco jest składką dobrowolną, którą wpłaca się jednorazowo albo w ratach. Dotyczy wypłaty pieniędzy w sytuacjach, gdy samochód zostanie uszkodzony z winy właściciela, gdy nie wiadomo, kto dokonał szkody, w przypadku zderzenia ze zwierzęciem, zniszczeń atmosferycznych, kradzieży pojazdu. Także ubezpieczenie samochodu NNW jest kwestią indywidualnej decyzji kierowcy. Składka obejmuje 12 miesięcy. Jest ważne na terenie Polski i za granicą. Obejmuje sytuacje wypadków drogowych, śmierci podczas jazdy. Dotyczy pasażerów jak i kierowców. Klient sam określa sumę ubezpieczenia. Z kolei ubezpieczenie OC jest obowiązkową opłatą. Określa to rozporządzenie Ministra Finansów. Dotyczy ona okresu 12 miesięcy użytkowania pojazdu, zostaje przedłużana automatycznie na kolejny rok. Ubezpieczenia OC regulują kwestie odpowiedzialności cywilnej kierowcy za spowodowanie wypadku, uszkodzenia auta, uśmiercenia lub okaleczenia innych użytkowników drogi. W tym wypadku odszkodowanie wypłaca zakład ubezpieczeń a nie sprawca.

Fundusz inwestycyjny

Osoby, które mają w swoim posiadaniu pewną kwotę pieniędzy, która nie jest im w danej chwili potrzebna mogą ją na kilka sposobów ulokować i pomnożyć tym samym pieniądze. W grę wchodzą rachunki oszczędnościowe, depozyty, inwestowanie, np. w papiery wartościowe. Można je umieścić w banku, można do tego celu wykorzystać fundusze inwestycyjne. To forma zbiorowej lokacji pieniędzy, które mogą pochodzić od osób indywidualnych oraz instytucji. W zależności od przyjętych kryteriów dzieli się je na: otwarte i zamknięte, statutowe i umowne. Różnią się czasem lokaty, obszarem inwestowania, np. w kraju, na rynku światowym, przedmiotem inwestycji, np. w akcje, nieruchomości. Związana jest też z tym wysokość stopnia ryzyka. Najbardziej niepewne są fundusze agresywnego wzrostu, które nastawione są na osiągnięcie bardzo wysokich zysków. Fundusz inwestycyjny ma tę zaletę, że umieszcza pieniądze na różnych rynkach, zatem możliwość całkowitej utraty pieniędzy nie nastąpi. Nie trzeba być do tego specjalistą, ponieważ nad całością czuwają eksperci, nie wymaga się dużego wkładu. Z drugiej jednak strony za zarządzanie trzeba płacić, nie zawsze możliwy okazuje się zwrot inwestycji, gdyż, na mocy ustawy, fundusz może zawiesić odkupienie udziałów.

Termin liberalizm

Słowo liberalizm ma swe korzenie w łacińskim wyrazie liberalis oznaczającym wolność. W sensie szerokim liberalizm domaga się poszanowania podstawowej wartości jaką jest wolność człowieka i obywatela. Bywa stąd stosowany zarówno do opisu zjawisk społecznych, ale także ekonomicznych i wtedy łączony jest z przymiotnikiem gospodarczy lub ekonomiczny właśnie. Już u swych początków, a więc w wieku XVIII liberalizm ekonomiczny domagał się pełnej wolności ekonomicznej, wolnego handlu, umożliwienia działania jednostkom tak, by mogły wytwarzać dobra i świadczyć usługi mając na uwadze tylko i wyłącznie jak najlepsze zaspokojenie potrzeb swoich klientów. Stąd też liberalizm ekonomiczny postuluje jak najmniejszą ingerencję państwa w rynek, jak najmniejszą ilość zakazów i nakazów, kontroli, gdyż w myśl tej teorii wszelkie możliwe nieprawidłowości i tak zostaną rozwiązane za sprawą niewidzialnej ręki rynku. A, więc mechanizmu, który promuje tylko najlepsze oferty rynkowe. Stąd też, gdy na rynku pojawi się bank stosujący złe praktyki, będzie miał niekorzystną ofertę powiedzmy kart kredytowych, czy kredytów firmowych klienci prędzej czy później zrezygnują z jego usług na rzecz innego banku, który będzie lepiej ich obsługiwał i zaproponuje bardziej korzystną ofertę. Twórcą klasycznego liberalizmu ekonomicznego był brytyjski myśliciel Adam Smith, który postrzegał rynek jako samoregulujący się mechanizm. Zakładał on, że ludzie w swoich wyborach rynkowych kierują się zasadą racjonalności i zysku. Popyt zawsze kształtuje podaż, a jakikolwiek interwencjonizm jest szkodliwy.

Szukaj
Ankieta

  Od jak dawna pracujesz?

  • Ponad 40 lat
  • 20-40 lat
  • Rok - 20 lat
  • Niecały rok
  • Jeszcze nie pracuję

  Zobacz wyniki

Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać osoba myśląca o dotacji to musi znaleźć rodzaj pomocy, który uważa za najbardziej atrakcyjny. Czasami bywa tak, że formy pomocy na otwarcie nowej firmy wzajemnie się wykluczają i właśnie, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie wszystkich możliwych rozwiązań i spośród wszystkich wybranie najlepszego rozwiązania dla siebie. Poszukiwania można rozpocząć choćby od przeglądania artykułów, informacje dostępne w Internecie, ale głównie w dokumentacjach odpowiednich programów unijnych. Następnym krokiem jest biznes plan i wszelkie prace nad nim. Biznes plan to podstawowy dokument, który ocenia komisja i na podstawie, którego przyznawane są dotacje. Warto pamiętać, że prawidłowo sporządzony biznes plan powinien zawierać wszystkie aspekty dotyczące przygotowań do powstania nowej firmy oraz analizę etapów rozwoju danego przedsiębiorstwa. Aby biznes plan był naprawdę dobry potrzeba wielu tygodni a czasami nawet miesięcy, aby wszystko było właściwie w nim dobrane, ułożone. Inaczej wygląda biznes plan napisany na przykład pod kredyt w banku i zupełnie inaczej wygląda on napisany pod dotacje unijne a jeszcze inaczej, gdy przeznaczony ma być na inny cel. przepompownie ścieków przetarg szpital
ekonom dotacje unijne wydatki kwalifikacyjne wsparcie dla przedsiebiorstw firma ochroniarska czy dobre ubezpieczenie ubezpieczenia na zycie zdobywaja coraz wieksza popularnosc u 2 bank ekonom bezpieczenstwo kupowania ubezpieczen przez internet doradztwo ubezpieczeniowe kto podlega pod ubezpieczenia spoleczne tanie polisy oc i ac zaoszczedz czas zamow ubezpieczenie przez internet u 3 bank ekonom u 2 porownywarka ubezpieczen ac internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe ubezpieczenia od wlamania jak dobrze ubezpieczyc dom dluznicy i wierzyciele wekslowi u 4 bank ekonom u 3 weksel akcje zalozycielskie zapis subskrypcji akcje bankowy papier wartosciowy u 5 bank ekonom u 4 rynek finansowy przedsiebiorstwa papiery wartosciowe podzial obligacji obligacje u 6 bank ekonom u 5 funkcje podatkow podatki stopnie protekcji celnej efekty cla clo eksportowe u 7 bank ekonom u 6 funkcje finansow sektor finansow publicznych podzial finansow biznes lokata automatyczna u 8 bank ekonom u 7 lokata overnight lokata dynamiczna lokata negocjowana e lokata lokata call u 9 bank ekonom u 8 co sie dzieje gdy uplywa termin trwania lokaty lokaty jednodniowe bez podatku belki jak zarobic nadmiar pieniedzy u 10 bank ekonom u 9 kredyt hipoteczny oszczednosci kredyt dla seniorow wybor lokaty terminowej kredyty chwilowki u 11 bank ekonom u 10 lokata nocna czy mozna zaoszczedzic na wyposazeniu kursy i szkolenia dla pracownikow jak zarabiac przez internet dbaj o wizerunek firmy u 12 bank ekonom u 11 w biurze pracujemy najchetniej logo dla firmy z przyszloscia konferencje biznesowe bogaty wzbogaca sie jeszcze bardziej wlasne biuro rachunkowe u 13 bank ekonom u 12 wlasny biznes to duza odpowiedzialnosc kredyty mieszkaniowe to start w przyszlosc kredyt mieszkaniowy z expanderem zestawienie kredytow mieszkaniowych kredyty samochodowe jako sposob na rozwoj u 14 bank ekonom u 13 kilku potentatow kredytow samochodowych abc kredytu konsolidacyjnego kredyt refinansowy to jest to konto mlodziezowe wejscie w doroslosc lokaty czyli bezpieczenstwo i zysk u 15 bank ekonom u 14 poszukiwania najkorzystniejszych lokat najlepsze kredyty hipoteczne kredyty na mieszkanie kredyty konsolidacyjne tanie kredyty gotowkowe u 16 bank ekonom u 15 konta osobiste kredyt na dom konta osobiste dla mlodziezy kredyty samochodowe konta bankowe dla firm u 17 bank ekonom u 16 kredyt na samochod oc dla mlodych kredyt gwarancja dobrobytu samodzielne dzialanie formy zbiorowego inwestowania u 18 bank ekonom u 17 fachowa promocja firmy z pomoca banku promocja firmy droga do jej sukcesu jak wypromowac firme jedna bankowosc mobilna dla firm czy istnieje juz bankowosc mobilna dla firm u 19 bank ekonom u 18 kredyt chlebem powszednim narastanie dlugu kredyty i pozyczki internetowe obliczenie wysokosci kosztow jak obliczyc koszty kredytu zaciaganego w banku u 20 bank ekonom u 19 o czym pamietac waluta kredytu ubezpieczenia samochodu fundusz inwestycyjny termin liberalizm bank ekonom u 20